Ani na kľúč, ani svojpomocne, niečo medzi

Novostavba rodinného domu v okolí Dubnice nad Váhom. Postavili sme novostavbu rodinného domu (nízkoenergetický bungalov) za obdobie deviatich mesiacov, vďaka pánovi Stavbárovi a jeho partii. Partia stavbárov pôsobí v oblasti Trenčianskeho okresu a Ilavského okresu a teda sme plne využili ich kontakty, vedomosti a flexibilitu.

Dom, lacno, rýchlo, kvalitne, stavba, lacný dom

Ani na kľúč, ani svojpomocne, znamená niečo medzi tým. Mať pod kontrolou všetok stavebný materiál použitý na stavbe, pracovnú silu, časový harmonogram a hlavne rozpočet. Znamená to komunikáciu so stavbyvedúcim, vysvetlenie stavebného postupu, porovnávanie ceny ponúk a kvality materiálu. 

 

Ušetrili sme nemalé peniaze napriek tomu, že sme použili kvalitné materiály. Chce to obetovať niekoľko večerov a víkendov strávených pri počítači alebo obehávaním dodávateľov. Pán Stavbár nám ušetril nie len peniaze, ale aj
množstvo času, keď nám vedel okamžite doporučiť / privolať profesionálov zo všetkých oblastí, kde sme si nevedeli rady. Vždy nám vybavil aj zľavu, či už šlo o materiál ale aj o pracovnú silu. Osobne som si preveroval takmer 80 percent položiek z ponúk s e-shopom, až na malé výnimky to bolo všetko lacnejšie. 

 

 

Základné informácie o našom dome:

  • Celková obytná plocha - 92,62m2  Plocha domu zahŕňa plochy obývacej izby, detských izieb, spální, Murár, Dom, lacno, rýchlo, kvalitne, stavba, lacný dompracovne, hobby miestností, atď. 
  • Celková podlahová plocha - 174,11m2  Plochu domu dostaneme, ak spočítame  plochy obytných miestností (obývačky, detských izieb, spální) a vedľajších miestností (schodisko, komora, pivnica, WC, kúpeľňa, hala, chodby, atď.) okrem plochy terás, balkónov a loggií.
  • Zastavaná plocha domu - 195,00m2  Zastavaná plocha domu je plocha pôdorysu prvého nadzemného podlažia, t.j. plocha stavby v kontakte s terénom. Prečnievajúcu časť strešnej konštrukcie, balkóny, markízy a podobne nezahŕňa.

 

Zhrnutie

Je to ideálna alternatíva medzi stavaním svojpomocne a na kľúč. Pričom svojpomocne je potrebné mať znalosti a strašne veľa voľného času a na kľúč je potrebné platiť celú firmu vrátane asistentky majiteľa a jeho BMW.

Pre nás bol prínos hlavne neplatiť majstra ako majiteľa firmy, ale človeka ktorý sa reálne podieľa na stavbe a čo viac manažuje výstavbu za nás a vedie nás k tomu čo treba spraviť z našej strany a kedy.

 

 

Trochu o peniazoch

Celkovo stála stavba 125 000 Eur, ale napriek celkom vysokej investícii, sme spokojní, pretože bungalov týchto rozmerov a vybavením, bežne stojí 150 000 Eur na kľúč.

 

A keby sme nemali betónový strop, rekuperáciu a nemali také kvalitné podlahové kúrenie atď.. dalo sa ušetriť ešte ďaľších 10 000, ale to by bolo na úkor kvality bývania a to sme nechceli.

 

Ak máš heslo položkový rozpočet nájdeš tu.

 

Časový harmonogram

Ako som písal na začiatku výstavba trvala 9 mesiacov samotný dom a ďaľší jeden mesiac vonkajšie úpravy vrátane plota. Bolo to vďaka harmonogramu od stavby vedúceho, ktorý bol dodržaný ako sme plánovali.

 

Ak máš heslo detailnejší harmonogram nájdeš tu.

 

Stavba domu v lokalite Nová dubnica, Dubnica nad Váhom, Ilava, ak máte známosti v okolí, a to pán Stavbár má, tak to ide ako po masle.